Site logo

Studia humanistyczne w Gorzowie Wielkopolskim

Kierunki z humanistyki Gorzów Wielkopolski

Gdzie na studia humanistyczne w Gorzowie Wielkopolskim?

Wszystkie kierunki o psychologii, kulturze, historii, społeczeństwie, polityce, religii, mediach w Gorzowie Wielkopolskim i w Lubuskiem

Zobacz kierunki humanistyczne Gorzowie Wielkopolskim

Szukasz studiów z humanistyki na gorzowskich i lubuskich uczelniach? Sprawdź wszystkie kierunki o psychologii, kulturze, historii, społeczeństwie, polityce, religii, mediach, które możesz na nich studiować.

Gdzie warto iść na studia humanistyczne?

Uczelnie i wydziały prowadzące kierunki z psychologii, kultury, historii, społeczeństwa, polityki, religii, mediów w Gorzowie Wielkopolskim i w Lubuskiem.

Opinie o studiach humanistycznych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków związanych humanistyką, studiów o psychologii, kulturze, historii, społeczeństwie, polityce, religii, mediach. Kierunki z humanistyki okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Etnologia i antropologia kulturowa
Redakcja Studia.pl

Mongolistyka i tybetologia

Kierunek o nazwie Mongolistyka i tybetologia to studia orientalistyczne, pozwalające poznać Azję – największy kontynent i skarbnicę wiedzy o człowieku, a przede wszystkim wniknąć w

Czytaj więcej »
Bibliotekoznawstwo
Sebastian Szczęsny

Nauczyciele idą znowu na studia?

Pedagog szkolny, nauczyciel plastyki i muzyki, arteterapeuta, nauczyciel świetlicy, bibliotekarz szkolny – studia kształcące w tych zawodach to tylko niektóre sposoby, żeby uzupełnić nauczycielskie pensum.

Czytaj więcej »
Studia humanistyczne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków humanistyczno-społecznych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia humanistyczne w Gorzowie Wielkopolskim i w Lubuskiem?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku związanego z humanistyką, studiów o psychologii, kulturze, historii, społeczeństwie, polityce, religii, mediach na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia humanistyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach humanistycznych? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie kierunków z humanistyki, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Dowiedz się więcej o kierunkach humanistycznych, zanim przystąpisz do rekrutacji na studia historyczne, dziennikarskie, kulturowe, psychologiczne, socjologiczne, społeczne, politologiczne, polonistyczne, bibliotekoznawcze, religioznawcze i teologiczne. Sprawdź, czym są studia z humanistyki, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane z humanistyką dostępne są na studiach licencjackich (3 letnich), jednolitych magisterskich (5-6 letnich) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 letnich). Niekiedy także na studiach inżynierskich (3-5 roku). Humanistyka to inaczej nauki humanistyczne czyli wszystko co dotyczy człowieka jako myślącej istoty społecznej oraz jego twórczości materialnej i niematerialnej. To zatem kierunki związane z funkcjonowaniem psychiki i emocji, języka i poznawania świata, relacji w rodzinie i społeczeństwie, wytworów jego wyobraźni. Studia humanistyczne można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to kierunki kształcące “do zawodu” – takie jak psychologia, dziennikarstwo, polonistyka, historia, etyka nauczycielska, archeologia, opieka socjalna, bibliotekoznawstwo, teologia. Z drugiej strony każdy z nich – ale i inne kierunki humanistyczne – są studiami kształcącymi “dla pasji”. To studia, gdzie tylko część absolwentów zostaje “zawodowymi humanistami” czyli naukowcami zajmującymi się humanistyką – kulturoznawcami, filozofami, politologami, religioznawcami. Jednak studia humanistyczne pozwalają rozwijać studentom zainteresowania, dają miękkie kompetencje, otwarte horyzonty, umiejętność niestandardowego wyszukiwania rozwiązań. To kompetencje, które są cenione we współczesnym świecie, nabywaniu nowych kompetencji i kształcenia ustawicznego. Przecież – jak dowodzą naukowcy futurolodzy zajmujący się przyszłością rynku pracy – większość zawodów przyszłości jeszcze nie istnieje. A zdecydowana większość z nich będzie opierała się na kreatywności, otwartości, budowaniu relacji międzyludzkich. Czyli tego, z czego są dobrzy “urodzeni humaniści”. Jak w praktyce będzie wyglądać program studiów humanistycznych? Wiele zależy od kierunku studiów, jaki wybierzesz. Poznaj kierunki z humanistyki i programy studiowania, jakie masz do wyboru: związane z umysłem człowieka, kulturą i językiem, społeczeństwem, polityką, zasobami wiedzy, religią. Nabywać nowe kompetencje lub pogłębiać wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji na temat humanistyki możesz również zdobywać na podyplomówkach i kursach. Jakie masz do wyboru studia humanistyczne? Wszystko zależy od obszaru humanistyki, jakim chcesz się zajmować – możesz studia historyczne, dziennikarskie, kulturowe, psychologiczne, socjologiczne, społeczne, politologiczne, polonistyczne, bibliotekoznawcze, religioznawcze i teologiczne.

Studia historyczne (historia, archeologia, historia sztuki): Historia to nauka, która zajmuje się poznaniem przeszłości na podstawie dostępnych spisanych świadectw dziejów. Dzięki historii poznajemy zjawiska, interpretacje dawnych wydarzeń oraz dzieje narodów. Archeologia, w odróżnieniu od historii, to nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich. Natomiast historia sztuki zajmuje się obiektami kultury, wytworzonymi w minionych czasach. Jest ona ściśle powiązana z historią i bardzo ważna jest w niej znajomości epok, w których kształtowały się dane dzieła.

Studia dziennikarskie i z komunikacji społecznej: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna ma w celu przygotować studenta do zawodu związanego z mediami oraz komunikacją społeczną. Dziennikarstwo polega na zbieraniu oraz upublicznianiu w środkach masowego przekazu informacji o wydarzeniach, ludziach oraz problemach. Komunikacja społeczna jest procesem wytwarzania, przekształcania i przekazywania informacji w celu wywołania określonego zachowania u odbiorcy (m.in. public relations i reklama).

Studia psychologiczne: Psychologia zajmuje się psychiką człowieka, jego zachowaniem się oraz interakcjach z otoczeniem. Podczas studiów psychologicznych będziesz zajmować się trzema obszarami wiedzy: związanymi z funkcjonowaniem umysłu (psychologią akademicką), zaburzeniami i chorobami psychicznych (diagnostyką i terapią psychologiczną), zastosowaniem praktycznym wiedzy psychologicznej w różnych obszarach życia społecznego, gospodarczego oraz systemu państwa i prawa (psychologia stosowana – psychologia w biznesie, ekonomii, kryminologii, terapia psychologiczna).

Studia filozoficzne (filozofia, etyka, kognitywistyka)
Już w przedszkolu dorośli mówili do Ciebie “nie filozofuj tyle”? Może czas pomyśleć o studiowaniu filozofii, gdzie filozofować możesz do woli. Jednak tak serio – studia filozoficzne to przede wszystkim zgłębianie dokonań różnych filozofów i szkół myślenia. Ta, to prawda – filozofia w samym swoim rdzeniu to “filozofowanie”, kombinowanie co jest, co może być, czym jest świat i rzeczywistość, jak ją poznajemy (i czy możemy poznać), czym jest myślenie, odczuwanie, świadomość, czy istnieje coś więcej ponad materialność dostępną zmysłami, co jest prawdą, mądrością, pięknem, jak powinno się postępować. To wszystko składa się na filozofię “umiłowanie mądrości” – jak mawiali jej twórcy, starożytni Grecy. Studiując filozofię będziesz poznawać takie jej obszary, jak ontologię (byt i rzeczywistość), epistemologię (teoria poznania, idee wiedzy, prawdy), etykę (systemy moralności i norm postępowania, idee dobra i zła), estetykę (idea piękna), aksjologię (nauka o wartościach), logikę (idea prawdy i fałszu, reguły poprawnego, spójnego rozumowania). Poza kierunkiem filozofia możesz studiować także na innych, pokrewnych kierunkach – jak etyka, kognitywistyka, coaching filozoficzny, doradztwo filozoficzne.

Studia socjologiczne: Studia socjologiczne związane są z funkcjonowaniem społeczeństwa, grup społecznych, reguł nimi rządzących, relacjami jednostki z innymi ludźmi. Studiując socjologię będziesz zajmować się analizą idei i teorii socjologicznych, funkcjonowaniem społeczeństw i metodami ich badania. Kierunki socjologiczne dotyczą takich obszarów, jak antropologia społeczna, metodologii badań społecznych, praca socjalna, socjologia jakościowa i symbolicznego interakcjonizmu, socjologia dewiacji i kontroli społecznej, socjologia medycyny, socjologia młodzieży i edukacji, socjologia miasta, socjologia nauki, socjologia pracy, socjologia prawa, socjologia religii, socjologia wsi i rolnictwa, socjologiczne problemy bezpieczeństwa narodowego, socjotechnika. Wiedzę socjologiczną nauczysz się wykorzystywać w praktyce, np. do wykorzystania w biznesie (badania rynkowe), polityce i politologii (badania opinii społecznej i prognozy wyborcze).

Studia społeczne (praca socjalna, polityka społeczna, nauki o rodzinie, resocjalizacja): Studia społeczne związane są z funkcjonowaniem jednostek, rodzin, warstw i grup społecznych oraz ich wsparciem ze strony instytucji samorządowych, rządowych oraz firm i organizacji pozarządowych (NGO). Podejmując studia na kierunkach związanych z pracą socjalną, polityką społeczna i naukami o rodzinie nauczysz się technik wsparcia ze strony pracowników socjalnych oraz innych specjalistów ds. wsparcia społecznego w takich problemach, jak ubóstwo, alkoholizm, narkomania, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, handel ludźmi, zagrożenie dla macierzyństwa, kłopoty socjalne, psychologiczne, emocjonalne w rodzinach wielodzietnych i niepełnych, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, migracje, uchodźstwo i w integracja cudzoziemców, trudności w przystosowaniu do życia osób skazanych po odbyciu wyroku, zdarzenia losowe i sytuacje kryzysowe, klęski żywiołowe lub ekologiczne.

Studia politologiczne (politologia, stosunki międzynarodowe, dyplomacja): Studia politologiczne to inaczej studia o polityce lokalnej, wewnętrznej i międzynarodowej oraz sposobie sprawowania władzy w państwie (ustrojem politycznym) oraz relacjach i organizacjach międzynarodowych. Podczas studiów politologicznych będziesz zajmować się instytucjami i mechanizmami działania samorządów, rządu i organów administracji publicznej, relacjami rządzących, jednostek, społeczeństw, narodów, życiem społecznym i jego organizacją, funkcjonowaniem w państwie organizacji pozarządowych (sektor NGO). Wybierając kierunki politologiczne będziesz zajmować się takimi obszarami, jak nauka o państwie, ekonomia polityczna, historia polityczna, historia myśli społecznej, socjologia stosunków politycznych, polityka społeczna, geografia polityczna, marketing polityczny, komunikacja społeczna. Studia politologiczne to nie tylko sam kierunek politologia, ale i takie kierunki jak stosunki międzynarodowe, dyplomacja, polityka społeczna, europeistyka, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, zarządzanie migracjami.

Studia kulturowe (kulturoznawstwo, etnologia, antropologia kulturowa, animacja kultury, ochrona dóbr kultury): Studia kulturowe to przede wszystkim kulturoznawstwo, etnologia, antropologia kulturowa, animacja kultury, ochrona dóbr kultury. Wybierając studia związane z kulturą będziesz zajmować się zarówno duchowym, jak i materialnym dorobkiem społeczeństw. Kultura to inaczej wszystkie wytwory ludzi, owoc wszelkich działań celowych (dzieła sztuki, muzyka, literatura, malarstwo, rzeźba, teatr, film, taniec, rzemiosło artystyczne, architektura, przedmioty użytku codziennego), ale także sfera duchowa, symboliczna, wzory myślenia i zachowania. Kulturoznawstwo to badania nad kulturą wysoką i popularną, poznawanie historii sztuki i cywilizacji. Etnologia (albo inaczej antropologia kulturowa) to przede wszystkim poznawanie kultury „innego” – kultur egzotycznych i ludowych, ale także współczesnych subkultur i zachowań grupowych np. w społecznościach korporacji biznesowych. Animacja kultury to przede wszystkim pobudzanie jednostek i społeczności do twórczości kulturowej – muzycznej, plastycznej, tanecznej, pisarskiej, rzemiosł artystycznych i technik twórczości ludowej (np. koronkarstwo, makatki, zwyczaje świąteczne). Ochrona dóbr kultury jest związana z opieką nad obiektami artystycznymi takimi jak nieruchomości (np. pojedynczy budynek, cmentarz, historyczny układ urbanistyczny, krajobraz kulturowy), przedmioty artystyczne nazywane często antykami (pot. dzieła sztuki i dzieła sztuki użytkowej), stanowiska i artefakty archeologiczne.

Kultura j język polski (studia polonistyczne): To studia poświęcone twórczości literackiej w języku polskim, przygotowujące zarówno do pracy jako krytyk artystyczny (literacki, teatralny, filmowy, operowy), jak i pracy naukowej związanej z polską literaturą, teatrem, filmem. Ścieżki studiowania polonistyki w obszarze kultury związane są także z różnymi rodzajami i gatunkami literatury, w tym literaturą dla dzieci i młodzieży. Polonistyka kulturoznawcza powiązana jest również z różnymi rodzajami animacji i promocji polskiej kultury.

Studia bibliotekoznawcze i informacja naukowa: Bibliotekoznawstwo, informacja naukowa, infobrokering i dokumentalistyka
To studia skupione na katalogowaniu, przechowywaniu, użyczaniu i wykorzystywaniu twórczości w języku polskim w formie drukowanej i elektronicznej, zarówno w literaturze pięknej, jak i użytkowej (w tym publikacji naukowych). To studia związane z przyszłą pracą nie tylko w bibliotekach i archiwach, ale zasobach baz danych oraz infobrokeringiem (zarządzaniem informacją).

Studia religioznawcze i teologiczne: Studia religioznawcze to coś innego, niż studia teologiczne. Religioznawstwo to część kulturoznawstwa, poznawanie różnych religii jako części kultury danego społeczeństwa. Studia teologiczne to z kolei poznawanie konkretnej religii, reguł nią rządzących, prawd wiary oraz społeczności wierzących. Nie ma więc “teologii” jako takiej, jest teologia katolicka, prawodławna, protestancka, judaistyczna, islamska, buddyjska, hinduistyczna itd. Religioznawstwo to więc badanie religii od zewnątrz, a teologia poznawanie religii od wewnątrz, jako przedstawiciel danego wyznania. Religioznawca jest badaczem, a teolog wyznawcą – duchownym danej religii lub świeckim ekspertem od danego wyznania. Podczas studiów religioznawczych będziesz zajmować się takimi zagadnieniami, jak antropogonia i kosmogonia (pochodzenie człowieka i świata wg. różnych religii), bóg/bóstwo i boskość, dusza, geneza i funkcje religii, świętość i hierofania (objawienie świętości), inicjacja religijna, kult, magia, mit, sacrum i profanum (świat religijny i świecki), przesąd, symbol, śmierć i życie pozagrobowe, tabu, teofania i teogonia (objawienie i pochodzenie bóstwa), transcendencja, zabobon. Program studiów teologicznych zależy od religii, której dotyczą (chrześcijańskiej lub pozachrześcijańskiej). Można jednak w każdym przypadku mówić o takich obszarach, jak poznawanie podstaw wiary (Biblii lub innych świętych ksiąg), reguł wiary, teologii systematycznej oraz teologii pastoralnej (nauczania wiary).

Studia w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

Gorzów Wielkopolskich to drugi co do ważności ośrodek akademicki w województwie lubuskim. Na uczelniach studiuje tu ponad 2 tysiące osób, a kilkaset z nich opuszcza mury uczelni jako absolwentki i absolwenci. Kandydaci mogą skorzystać z oferty studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich uzupełniających i jednolitych, a także podyplomowych. Obecnie w Gorzowie Wielkopolskim uczelnie oferują około 50 różnych kierunków, które dostosowane są do potrzeb potencjalnych studentów. Wśród nich największą popularnością cieszą się kierunki związane z biznesem, administracją i marketingiem, a także nauki humanistyczne, pedagogika i informatyka. W regionie działa około 129 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnymi pracodawcami dla absolwentów. Studenci mogą skorzystać z oferty uczelni państwowych i prywatnych, które oferują studia stacjonarne i niestacjonarne, dzięki czemu każdy z nich, indywidualnie dobierze kierunek i tryb nauczania. W Gorzowie Wielkopolskim studenci nie powinni się nudzić. Miasto znane jest z pięknych parków i ciekawych zabytków architektonicznych, które są warte zobaczenia. Wolny czas można spędzać w jednym z miejskich parków, na przykład w Parku Wiosny Ludów, Parku Siemiradzkiego, Parku Kopernika, czy w Rezerwacie Gorzowskie Murawy. Kolejne miejsca warte odwiedzenia, to teren wokół rzeki Kłodawki oraz nad jeziorem Nierzym. To wspaniałe miejsce na całodniowe wędrówki. Fani historii mogą zajrzeć w wolnej chwili do Katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Muzeum Grodu Santok lub gorzowskich Spichlerzy. Położone nad Wartą miasto urzeka swoim pięknem i zadbaną starówką, gdzie znajdziecie ciekawe puby, bary i restauracje, w których również tętni życie studenckie. Ponadto w mieście jest bogata oferta kulturalna, np. w amfiteatrze w parku Siemiradzkiego odbywają się letnie spektakle. Głównym ośrodkiem akademickim w województwie jest Zielona Góra, gdzie co roku studiuje około 10 tysięcy osób. Ponadto warto również zwrócić uwagę na Sulechów, Żary, Kostrzyn nad Odrą oraz Słubice.

Humanistyczne studia podyplomowe w Gorzowie Wielkopolskim i w Lubuskiem

Gdzie w Gorzowie Wielkopolskim i w Lubuskiem zdobywać podyplomowo wiedzę humanistyczną - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach humanistycznych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków humanistyczno-społecznych na gorzowskich i lubuskich uczelniach?

Copywriter internetowy – content writer| Zawód z pasją

Na czym polega praca e-copywritera? Kim jest content writer? Czy do wykonywania zawodu wystarczy mieć “lekkie pióro”? Jak zostać autorem treści promocyjnych? Czy studia polonistyczne dają odpowiednie kompetencje do tworzenia tekstów reklamowych? O swoich doświadczeniach zawodowych opowiada Ada Manikowska, copywriterka-freelancerka,  absolwentka studiów marketingowo-medialnych na filologii polskiej w kaliskiej filii UAM. Jak wygląda praca w e-copywritingu? Czym się zajmuje copywriter?Każdy copywriter

Czytaj więcej »

Zawód: Dyrektor Artystyczny (Art Director)

„Jestem dyrektorem artystycznym” – brzmi naprawdę dumnie, prawda? Znajomi na pewno nie raz i nie dwa będą Wam zazdrościć tak ładnie brzmiącego stanowiska. Czym jednak art director zajmuje się w swojej codziennej pracy? Z jakimi problemami musi się mierzyć i co najważniejsze: jak nim w ogóle zostać? Sprawdziliśmy… Kim jest dyrektor artystyczny? Wbrew pozorom dyrektor artystyczny, określany bardzo często mianem

Czytaj więcej »

Zawód: Webmaster

Webmaster to specjalista, który na zlecenie klienta projektuje, planuje, koduje, rysuje i następnie aktualizuje oraz dokonuje setek tysięcy drobniejszych i większych poprawek. Brzmi zawile? Boisz się, że sobie nie poradzisz? Fakt, praca webmastera nie należy raczej do miłych, prostych i przyjemnych, ale jeśli lubisz tworzyć, jesteś kreatywny i odporny na kiepski gust klientów, to na pewno się tutaj odnajdziesz! Mniejszy

Czytaj więcej »

Praca po studiach humanistycznych

Mówi się, że kto studiuje coś, co kocha – nigdy nie będzie bezrobotnym. A mało kto wybiera studia humanistyczne inaczej, niż z pasji. Oczywiście krąży mnóstwo opowieści o absolwentach kierunków dla humanistów, że mówią “a czy frytki do tego” – czyli że lądują na słabo płatnych stanowiskach w sieciach barów szybkiej obsługi, bo nie mogą znaleźć pracy “w zawodzie”. Dobrze się mają o stereotypy o bezrobotnych socjologach, kulturoznawcach czy religioznawcach. Tymczasem humanistyka to kierunki przeznaczone dla tak zwanych jasnych umysłów. Kształtują w studencie bardzo specyficzne podejście do siebie i otaczającego świata. Widać to mocno na rynku pracy. Wielu absolwentów – humanistów ma na tyle otwarty umysł i szerokie horyzonty, że bez problemu radzą sobie z przeciwnościami losu. Jeśli nie mogą znaleźć pracy “w zawodzie” szybko znajdują dziedziny, gdzie ich sposób myślenia, erudycja, elokwencja są cenione – w biznesie, mediach, instytucjach publicznych, polityce, consultingu, branży IT. Ktoś może zapytać “po co w takim razie studiować coś, co nie daje konkretnego zawodu?”. Odpowiedź jest prosta – zdobywasz wiedzę która Cię interesuje, a przy tym kształcisz z przyjemnością kompetencje, które będziesz wykorzystywać w pracy. Czy nie brzmi interesująco?

Praca po studiach historycznych (historia, archeologia, historia sztuki): Studia historyczne to w dużej mierze kierunki rozwijające zainteresowania, pobudzające do myślenia, poszerzające horyzonty, uczące związków przyczynowo-skutkowych. Mało jest miejsc pracy we współczesnym świecie, gdzie można wpisać sobie do CV: zawód historyk. Studia na kierunkach związanych z historią są za to często podstawą kariery zawodowej w bardzo odmiennych dziedzinach. Dużo jest absolwentów studiów historycznych w świecie publicznym: w polityce, mediach, public relations, urzędach, instytucjach państwowych i samorządowych. Wielu historyków odnosi także sukcesy w biznesie.

Praca po studiach dziennikarskich i komunikacji społecznej: Po ukończeniu kierunku związanego z dziennikarstwem, mediami i komunikacją społeczna można podjąć zatrudnienie m.in. w takich jednostkach jak urzędy samorządowe centralne i lokalne, domy medialne, redakcje gazet i czasopism, stacje radiowe i telewizyjne, biura rzecznika prasowego, biura poselskie i sztaby wyborcze, agencje reklamowe i agencje PR, instytucje gospodarcze, komórki informacyjne struktur samorządowych i administracji publicznej, portale internetowe, ośrodki badań rynkowych i opinii publicznej.

Praca po studiach psychologicznych: Psycholog to człowiek świetnie znający nawet najbardziej ukryte mechanizmy funkcjonowania umysłu człowieka. Rozumie motywacje oraz przyczyny ludzkich zachowań oraz dążeń. Potrafi efektywnie wpływać na ludzi poprzez oddziaływania terapeutyczne oraz dydaktyczne. Ma umiejętność współuczestnictwa w rozwiązywaniu problemów, potrafi ukazywać ich źródła oraz uwarunkowania. Dzięki temu, jako znawca ludzkiej psychiki, jest świetnym kandydatem do pracy na stanowiskach związanych nie tylko z diagnozowaniem i terapią, ale także świetnie sprawdzi się w zadaniach biznesowych.

Studia filozoficzne (filozofia, etyka, kognitywistyka): Już w przedszkolu dorośli mówili do Ciebie “nie filozofuj tyle”? Może czas pomyśleć o studiowaniu filozofii, gdzie filozofować możesz do woli. Jednak tak serio – studia filozoficzne to przede wszystkim zgłębianie dokonań różnych filozofów i szkół myślenia. Ta, to prawda – filozofia w samym swoim rdzeniu to “filozofowanie”, kombinowanie co jest, co może być, czym jest świat i rzeczywistość, jak ją poznajemy (i czy możemy poznać), czym jest myślenie, odczuwanie, świadomość, czy istnieje coś więcej ponad materialność dostępną zmysłami, co jest prawdą, mądrością, pięknem, jak powinno się postępować. To wszystko składa się na filozofię “umiłowanie mądrości” – jak mawiali jej twórcy, starożytni Grecy. Studiując filozofię będziesz poznawać takie jej obszary, jak ontologię (byt i rzeczywistość), epistemologię (teoria poznania, idee wiedzy, prawdy), etykę (systemy moralności i norm postępowania, idee dobra i zła), estetykę (idea piękna), aksjologię (nauka o wartościach), logikę (idea prawdy i fałszu, reguły poprawnego, spójnego rozumowania). Poza kierunkiem filozofia możesz studiować także na innych, pokrewnych kierunkach – jak etyka, kognitywistyka, coachin filozoficzny, doradztwo filozficzne.

Praca po studiach socjologicznych: Studia socjologiczne dają kompetencje, które można w praktyce wykorzystywać np. w biznesie (badania rynkowe), polityce i politologii (badania opinii społecznej i prognozy wyborcze). Po studiach związanych z socjologią można także owocnie budować karierę na przykład w mediach, wydawnictwach, instytucjach publicznych, polityce, instytucjach kultury.

Praca po studiach społecznych (praca socjalna, polityka społeczna, nauki o rodzinie, resocjalizacja): Studia społeczne dają dobrą podstawę do pracy jako pracownik socjalny, specjalista od pomocy społecznej. Jako pracownik socjalny absolwent studiów społecznych może znaleźć pracę w takich instytucjach, jak: regionalny ośrodek polityki społecznej powiatowe centrum pomocy rodzinie, OPS (ośrodek pomocy społecznej), MOPS – miejski – w miastach na prawach powiatu, centrum integracji społecznej, klub integracji społecznej, ośrodek interwencji kryzysowej, dom pomocy społecznej, a także w placówce służby zdrowia, zakładzie karnym i organizacji pozarządowej wyspecjalizowanej w pomocy społecznej. Bardzo często osoby i rodziny wymagające takiego wsparcia zagrożone są demoralizacją, łamaniem norm społecznych i prawnych, a w konsekwencji mogą stać się zarówno sprawcami, jak i ofiarami przestępstw. Proces resocjalizacji jest jednym z obszarów wsparcia, żeby podopieczni mogli nabywać umiejętności samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Praca po studiach politologicznych (politologia, stosunki międzynarodowe, dyplomacja): Po studiach polityce możesz zajmować się tematyką państwa, rządu, władzy, demokracji, stosunków wewnętrznych i spraw zagranicznych od strony naukowej, pracując w instytucjach i na uczelniach. Jednak wyniesione stamtąd kompetencje będą przydatne w wielu obszarach biznesu i życia publicznego. To kompetencje związane m.in. wiedzy o systemie prawnym, administracji, relacjach politycznych i społecznych, budowaniem związków przyczynowo-skutkowych, szukaniem kompromisów, argumentacją i perswazją. Po studiach związanych z polityką i sprawami publicznymi można także owocnie budować karierę na przykład w polityce, ale i w instytucjach rządowych i samorządowych, mediach, wydawnictwach, instytucjach kultury.

Praca po studiach kulturowych (kulturoznawstwo, etnologia, antropologia kulturowa, animacja kultury, ochrona dóbr kultury): Po studiach związanych z kulturoznawstwem i antropologią kulturową możesz zajmować się religiami od strony naukowej pracując w instytucjach i na uczelniach. Jednak wyniesione stamtąd kompetencje będą przydatne w wielu obszarach biznesu i życia publicznego. To kompetencje związane m.in. z nawiązywania dialogu między osobami o różnych tradycjach kulturowych, otwartość, umiejętność myślenia niestandardowego, Z kolei teologia kształci nie tylko księży chrześcijańskich i duchownych innych wyznań, ale i katechetów. Zarówno po religioznawstwie, jak i teologii można owocnie budować karierę na przykład w mediach, wydawnictwach, instytutach badawczych, polityce, instytucjach kultury. Po animacji kultury możesz zajmować się promocją instytucji i działań kulturalnych – zwłaszcza kultury polskiej. Ma ona swoich miłośników na całym świecie. Zarówno w kręgach polonijnych, wśród potomków mieszkańców Polski, jak i wśród osób zakochanych w twórczości polskich muzyków, pisarzy, poetów, ludzi teatru i kina. Dla wielu wykształconych ludzi wielkie znaczenie ma polska literatura (m.in. powieści Lema, Sapkowskiego, Tokarczuk), film (np. obrazy Kieślowskiego, Polańskiego, Wajdy), teatr (Kantor, Grotowski), muzyka (nie tylko klasycy, jak Chopin, ale i współcześni twórcy), sztuki wizualne (Abakanowicz), opera i balet. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą, jak Instytut Adama Mickiewicza.

Praca po studiach o kulturze j języku polskim (studia polonistyczne): Studia polonistyczne są przepustką nie tylko do etatów nauczycielskich i instruktorskich. Wykształcony filolog polski znajdzie dla siebie miejsce w różnorakich sektorach kultury. Dzięki swoim umiejętnościom językowym absolwenci potrafią stworzyć dobry klimat, odczytywać wiadomości ukryte “między wierszami” oraz wychwytywać wieloznaczności języka.

Praca po studia bibliotekoznawczych i informacji naukowej: Znajomość literatury wyniesiona ze studiów bibliotekoznawczych oraz nawyk systematycznej, uporządkowanej pracy – to główne atuty absolwenta do pracy w bibliotece. Zamiłowanie do czytania oraz znajomość trendów literackich i twórczości poetów, pisarzy, dramaturgów pozwoli ci stać się kompetentnym doradcą przy doborze lektur. Doświadczenie w projektach pomoże w działaniach związanych z promocją i popularyzacją czytelnictwa – zarówno w formie klasycznej – drukowanej, jak i elektronicznej – na czytniki czy w formie podcastów. Wyniesione ze studiów z informacji naukowej wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych, dostępnych w języku polskim.

Praca po studiach religioznawczych i teologicznych: Po religioznawstwie możesz zajmować się religiami od strony naukowej, pracując w instytucjach i na uczelniach. Jednak wyniesione stamtąd kompetencje będą przydatne w wielu obszarach biznesu i życia publicznego. To kompetencje związane m.in. z nawiązywania dialogu między osobami o różnych tradycjach kulturowych, otwartość, umiejętność myślenia niestandardowego, Z kolei teologia kształci nie tylko księży chrześcijańskich i duchownych innych wyznań, ale i katechetów. Zarówno po religioznawstwie, jak i teologii można owocnie budować karierę na przykład w mediach, wydawnictwach, instytutach badawczych, polityce, instytucjach kultury.

Praca po studiach w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

Praca po studiachRynek pracy w Gorzowie Wielkopolskim oraz w innych miejscowościach w województwie lubuskim jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. Region ten może poszczycić się stopą bezrobocia poniżej średniej krajowej, a bliskość Niemiec jest dodatkowym atutem. Dzięki temu wiele firm decyduje się na współpracę gospodarczą z zachodnią Europą. W samym województwie działa 129 tysięcy firm, co również nie jest bez znaczenia. Stopa bezrobocia w Gorzowie Wielkopolskim waha się w okolicach 4% i jest o ponad połowę niższa niż średnia krajowa. W całym województwie stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6%, co również jest wynikiem trochę lepszym niż średnia krajowa. Najbardziej dochodową firmą w regionie jest Cinkciarz.pl, który ma siedzibę w Zielonej Górze. W samym Gorzowie Wielkopolskim znajdują się jednak liczne zakłady pracy, które spełniają europejskie standardy i wymogi absolwentów oraz poszukują wykwalifikowanych specjalistów. Wśród takich firm warto wymienić Kaskat Sp. z o.o., SE Bordnetze Polska Sp. z o.o., Faurecia Gorzów Sp. z o.o. Ponadto w pobliskich miejscowościach oraz w Zielonej Górze również znajdują się nowoczesne firmy, w których stale jest zapotrzebowanie na wykształconych absolwentów lokalnych uczelni. Wśród takich firm można wymienić między innymi Stelmet Sp. z o.o., Seco/Warwick Europe Sp. z o.o., czy też Gedia Poland Sp. z o.o. To wszystko sprawia, że województwo lubuskie i tutejsze ośrodki akademickie, w tym również Gorzów Wielkopolski, są warte polecenia.

Inne studia dla "urodzonych humanistów"

Jeśli szukasz studiów związanych z humanistyką, mogą Cię zainteresować także studia związane z prawem i administracją i bezpieczeństwem. Sprawdź, co możesz studiować dla umysłów humanistycznych - poza kierunkami humanistycznymi

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję